Volejte: +420 737 579 371

Barevná typologie a Nail Art

Jedním z nejdůležitějších aspektů každého designu je výběr barev. Když vybíráme barevnou kompozici pro zdobení nehtů, musíme brat v úvahu:


nail design lilija michalikova typologie c1. Specifické vlastnosti barev a jejich zákony (teorie barev)
2. Harmonii vybraných barev designu s barevným typem nositelky (barevná typologie)

Jak zjistit, do kterého barevného typu v barevné typologii zákaznice patří.
Barevné typy dělíme na jaro, léto, podzim a zima.
Jaro a podzim – slušivá variace v teplých barvách, naproti tomu
Léto a zima – preferují studené odstíny.

Další faktor, podlé kterého dělíme tyto typy, je nejen barva, ale i její intenzita a sytost. Každá barva má mnoho odstínů ve škále od studené až po teplou, a taky různou sytost. Jsou ženy, kterým sluší intenzivní a sytější barvy a jiné se na pozadí takových kontrastů ztratí. Pro takové typy jsou vhodné měkké odstíny barev a jemnější vzory.
Pro zimní typ jsou vhodné syté odstíny studených barev a jejich kombinace. Letní typ také preferuje studené barvy, ale na rozdíl od zimního typu volí měkké odstíny. Slušivé jsou kombinace pastelových tónů.
Ženám jarního a podzimního typu sluší teplé odstíny barev, ale podzimní typ vynikne v sytějších a zářivějších odstínech, jarní typ vynikne v jasných barvách, ale něžných, jako jaro samo. Velice vhodné jsou i pastelové teplé odstíny.
A proto volíme pro jaro a léto jemnější barvy, pro podzim a zimu sytější.

Barevná typologie nevybírá barvy, které jsou vhodné pro konkrétní typ, ale pomáhá zvolit správný odstín všech barev, který bude ladit konkrétnímu typu. Takže můžete používat všechny barvy, rozdíl bude jen v odstínech, které jsou správné pro každý typ.

Podíváme se, podle kterých kritérií dělíme ženy na typy v barevné typologii.
Dělíme je podle barvy pleti, očí, rtů a vlasů. Pomocnými kritérii je schopnost pleti opalovat se a také, jestli má pihy a jaký nádech pihy mají.

Pro jarní typ ženy jsou charakteristické:
Světlá pleť s medovým nebo broskvovým nádechem, bez modrého podtónu. Světle růžové nebo jemně červené rty.
Charakteristická barva očí je světle modrá, sytě modrá, šedozelená, šedomodrá nebo oříškově hnědá. Řasy a obočí jsou zlatavě plavé nebo s hnědým tónem.
Vlasy jsou od blond po světle hnědou, ale vždy se zlatavým nádechem.

Pro letní typ ženy jsou charakteristické:
Studený odstín pleti s až namodralým podtónem. Pleť může být jak bledá a chladně narůžovělá, tak i tmavší s olivovým nádechem. Často má sezónní našedlé popelavé pihy. Pleť se většinou dobře opaluje.
Rty jsou růžové se studeným odstínem.
Barva očí – šedé, šedomodré, modrozelené, tmavě modré, oříškové či tmavě hnědé.
Řasy a obočí jsou popelavé.
Vlasy mají barvu od blond až ke hnědé, ale nemáji zlatavý nádech jak u jarního typu.
Blondýnky a tmavovlásky se dají lehce splést s jarním typem, a tmavovlásky se zimním. Pleť letního typu se lehce opaluje, a pleť zimního typu se snadno červená.
U letního typu nemají tmavé vlasy tak výrazné odstíny odlesku jako u zimního typu (kaštan,modř..).
Plavovlásky letního typu mají spíš našedlou popelavou barvu vlasů.
I když má barva očí výrazné barvy, nepůsobí tak kontrastně jako u zimního typu.

Pro podzimní typ ženy jsou charakteristické:
Pleť žen podzimního typu má pokožku s teplým podtónem šampaňského, zlatobéžovou či broskvovou. Často se objevují pihy s načervenalým odstínem. Pokožka se špatně opaluje.
Rty mají syté odstíny.nail design lilija michalikova typoligie b
Barva očí je výrazná - jantarová, světle hnědá, tmavě hnědá, modrá nebo zelená.
Řasy a obočí bývají světlé, nebo v barvě vlasu.
Vlasy jsou zrzavé až po kaštanově hnědé.


Pro zimní typ ženy jsou charakteristické:
Porcelánová pleť s namodralým podtónem nebo s lehkým olivovým nádechem.
Špatně se opaluje.
Rty jsou červené s jemně namodralým podtónem.
Barva očí je šedá, šedomodrá, modrá a tmavě hnědá.
Řasy a obočí jsou tmavé.
Vlasy jdou od hnědé, až po modročernou barvu.

Nejvhodnější barvy pro jarní typ:
Pro jarní typ jsou ideální světlé a jasné barvy jak jemné, tak i zářivé. Vybledlé odstíny by tlumily vzhled jarního typu, a příliš syté a tmavé odstíny by přebíjely jemný vzhled. Velice slušivé jsou odstíny zelenkavé (májová zeleň, jablková, žluto-zelenkavá a jiné zářivé odstíny zelenkavé), meruňkové, lososové, broskvové a korálovo-červené. Barvy tónované žlutou jsou vhodné pro jarní typ.
Velice vděčné jsou zlaté a pískové odstíny, zlato-béžová, barva velbloudí vlny, měkké odstíny hnědé a barva mléčné čokolády. Místo jasně bílé barvy je lepší použít barvu bílé vlny , slonoviny nebo smetanovou barvu. Taky světlá modř, jemná fialová, světlý tyrkys a jasný akvamarín prozáří jarní typ. Pokud zvolíte šedou barvu, tak jedině stříbrno-šedou. Nejtmavší barva, která jarnímu typu sluší, je čokoládová hněď. Černé barvě by se měl jarní typ vyhnout.

Nejvhodnější barvy pro letní typ:
Letnímu typu nesluší žádné syté nebo výrazné barvy. Tento typ ladí jen s jemnými odstíny barev. Sluší mu pastelové tóny a všechny barvy, které mají v základu jemně modrý podtón. Odstíny světle modré a ryfloviny jsou jako stvořené pro letní typ. Ze škály zelených odstínů vybíráme namodralé podtóny. Velice působivá je šeříková a fialková barva. Hnědou barvu volíme s nádechem do šeda, vypadá nádherně v kombinaci s růžovou. Ale ani červená barva není tabu, jen se musí vybrat odstín se studeným modrým podtónem. Malinová a višňová rozzáří vzhled letního typu. Se žlutou se musí zacházet opatrně, jelikož se jedná o základní barvu teplého jarního typu. Pokud se rozhodnete pro žlutou, tak volte jedině studený citrónový pastelový odstín.

Nejvhodnější barvy pro podzimní typ:
Jak barvy v podzimní přírodě září pestrými odstíny, tak i barvy podzimního typu jsou pestré a zemité. Jako základní barva mimo petrolejové a khaki barvy je cihlově červená. Podzimnímu typu sluší oranžová, hořčicová, tmavší žlutá a různé odstíny červeno-hnědé. Různé odstíny rezavé oživí podzimní typ. Ze zelených odstínů volíme olivovou, sytou khaki a tmavě zelenou bavu. Z růžových a červených barev sluší tomuto typu odstíny se žlutým podtónem. V modré barvě převládají načervenalé odstíny, až do švestkové a ostružinové.

Nejvhodnější barvy pro zimní typ:
Tento typ si může dovolit největší kontrasty v barvách, protože mají ženy tohoto typu kontrast mezí pletí, vlasy a očima. Kombinace bílé a černé nebo antracitové je základní, může být oživená studenou červenou. Barvy zimního typu jsou nejsytější a nejchladnější ze všech. Tmavá modrá barva je ideální barvou žen zimního typu. Lze ji úspěšně kombinovat s jinými jasnými barvami tohoto typu jako ledově růžovou, jasně žlutou a bílou. Zářivě červená vypadá velice nápaditě v kombinaci s jinou barvou, třeba i zelenou.